4D SERVER STANDARD EDITION


Çok platformlu, istemci/sunucu ilişkisel veri tabanı,Tümleşik Web geliştirme ve yayınlama araçları.

4D Server Standard Edition, 4th Dimension için çok platformlu veri tabanı, uygulama ve geliştirme sunucusudur. Her tek kullanıcılı 4D yazılımı 4D Server kullanılarak çok kullanıcılı, istemci/sunucu mimarisinde çalışan bir mimariye geçirilebilir.

4D Server istemci ve sunucu tarafında aynı 4D uygulamasının kullanıldığı tümleşik bir mimari sunar. 4D Server uygulama geliştiricileri ayrı ön yüz ve arka plan yazılımları tasarlamak ve geliştirmekten korur.

4D Server gerçek bir "sıfır yönetimli" sunucudur. Yüklemesi, yönetimi son derece kolaydır. Bu sayede uygulama çözümlerinizin son derece ekonomik olmasını sağlar.

4D Server giriş seviyesi, basit dosya paylaşma temelli sistemler ile karmaşık SQL tabanlı ilişkisel veri tabanları arasındaki boşluğu doldurur. Herhangi bir 4D Server uygulaması varolan işletme veri tabanları iile (ORACLE, Sybase, yada ODBC-uyumlu her tür sunucu) 4D bağlanabilirlik çözümleri kullanarak veri alışverişinde bulunabilir.


Tümleşik Mimari

4D Server mimarisinde ön yüz ve arka olan yazılımları tek ve aynıdır. İstemci/sunucu mimarisinde çalışmak için iki ayrı geliştirme yapmak gerekmez. 4D, 4D Client ve 4D Server aynı bağlantı araçlarını, aynı dili, aynı veri yönetim sistemini kullanırlar. 4D kullanarak, 4D server üzerinde çalışacak olan metodlarınızı, server'a bağlı olmaksızın (off-line) debug edebilirsiniz.


"Sıfır Yönetimli" Veri Tabanı ve Uygulama Sunucusu

4D Server aralarında istemci bağlantılarının otomatik kontrolü, Web bağlantılarının statü yönetimi, yerel ve uzak ağlara bağlantı protokollerinin yönetimi gibi pek çok yönetsel işlevi otomatik olarak gerçekleştirir. Tek bir merkezi program, yedeklemelerin yapılmasını, ince başarım ayarlamalarının yapılmasını, bağlantı bilgilerinin ve istatistiklerinin görüntülenmesini sağlar.


Tümleşik Web Sunucu

4D Server kullanıcıların standart internet tarayıcılar kullanarak veriye erişebilmelerini sağlayan tümleşik bir web sunucu içerir. Web hizmetleri 4D Server'ın bir parçasıdır. Bu sayede web kullanıcılarına 4D Client kullananların eriştiği bütün veri gösterimlerini açmak mümkündür.


Geliştirme Sunucusu

4D Server birden çok geliştiricili, geliştirme ortamıdır. Uygulama nesnelerine erişimde "check-in", "check-out" kullanarak otomatik sürüm kontrolü sağlar. Yapılan bütün değişiklikler anında takımdaki bütün programcılara açık hale gelir. Bunu sağlamak için ek eşleme işlemleri gerekmez. 4D Server çok geliştiricili ortamı kendi veri tabanı motorunu da içerdiği için geliştirilen uygulama anında test edilebilir.


Uygulama Sunucusu

4D Server uygulama kodunu her platformun gereksinimlerine göre dağıtan bir uygulama sunucusu içerir. 4D bağlantı araçları kullanıldığında 4D Server üç katlı mimaride çalışacak uygulamalar için ideal bir çözüm oluşturur. 4D Server'ın uygulama dağıtıcısı çok platformlu mimarilerde anında kurulum ve uygulama sağlar. 4D Open kullanımıyla 4D Server dağıtık veri tabanı uygulamaları yaratmakta kullanılabilir. 4D bağlantı araçları kullanılarak 4D Server işletme informasyon portföyüne erişimde ideal bir aracı rolü üstlenebilir.


4D Server Genişletmeleri

Kullanıcı lisanslarını genişletme paketleri satın alarak arttırabilirsiniz. Bu genişletmeler 1, 5 ve 10 kullanıcı arttırımı için kullanılırlar. Genişletme paketleri almak için Kutlu Bilişim'e başvurabilirsiniz.
©Kutlu Bilişim